Otomobili Ekonomik Sürüş Teknikleri

Ekonomik-otomobil-surus

Otomobili Ekonomik Sürüş İçin Bakımı Yapılması Gereken Parçalar

Aracınızı ekonomik olarak kullanmak istiyorsanız; ilk olarak sürücü koltuğuna oturduğunuz zaman kendinizi yarış pistine çıkıyormuşçasına hissetmemelisiniz. Trafikte olduğunuzu ve yapacağınız bir hatanın size, sevdiklerinize ve çevrenizdeki sizden başka insanlara zarar vereceğini unutmamalısınız. Trafiğe çıktığınız zaman yer yer hayvanlarla, çocuklar ve yayalarla karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız.

Yakıt fiyatlarının oldukça yüksek olduğu bir ülkede yaşamamız sebebiyle, yalnızca iyi araba kullanmak değil, mümkün olduğunca en az yakıtla varılmak istenen yere varmak asıl marifettir. Yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız; olaya daha uzun vadeli açıdan bakarak aracın motorunun sürtünmesini olumsuz yönde etkileyen parçaların olup olmadığını anlamak açısından bu işin ustasına göstermekle başlayabilirsiniz. Gerekli ise gerekli onarımların yapılmasından sonra tasarruf bunun neresinde demeyin. Bu şekilde daha az yakıt yakarak yol alabileceğiniz gibi yedek parça masraflarından da kurulmuş olursunuz. Aracınızı bakımlı olarak kullanırsanız, daha uzun süre ve daha çok verim alarak aracınızdan faydalanmış olursunuz.

Yağ ve Yağ Filtresi

Otomobilinizde kullanmakta olduğunuz yağın eski ve kalitesiz özellikte olması, motordaki sürtünmeleri arttırıcı etki göstermektedir. Ayrıca aşırı yakıt tüketimine sebep olabilmektedir. Otomobilinizin yağını, uygun olan zamanda ve kaliteli özellikte olan yağla değiştirmeye özen gösteriniz. Bu sayede yakıt tasarrufu ve yedek parça masraflarınızı azaltmış olursunuz.

Hava Filtresi

Hava filtrelerinin eskimesi ve tıkanmış haliyle kullanılmaya devam edilmesi, otomobilin hava filtresi aracılığıyla hava alışını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sayede aracınızın yakıt tüketimi artarken, performansı da düşecektir. Bu sebeplerden ötürü aracınızın hava filtresini, uygun zaman aralıklarında mümkün olduğunca orijinal olanı ile değiştirmelisiniz.

Yakıt Filtresi ve Bujiler

Aracınızın bujilerinden birisinin arızalı olması, otomobilinizden daha düşük performans alırken yüksek yakıt tüketmenize neden olmaktadır. Bu yüzden yakıt filtrenizin temiz, bujilerinizin ise bakımlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Karbüratör ve Enjektör Ayarları

Eğer aracınızın motoru ayarsız ise; motora alması gereken hava ve yakıt karışımını doğru olarak alamaz ve yakıt tüketiminizi arttırır. Ayrıca soğuk olan hava koşullarında aracınızın zor çalışmasına neden olur.

Kurum Temizleyici Ürünler

Kurum temizleme özelliği olan ürünleri aracınızda belirli aralıklarla kullanmanız; motor kısmında oluşmuş olan pisliklerin ve kurumların temizlenmesini sağlayacaktır. Böylece yakıt tüketiminizi de azaltmış olursunuz. Otomobilinizden maksimum seviyede fayda alabilmek için yukarıda sayılmakta olan parçaların bakımlarını ihmal etmemelisiniz.

Aracınızı ekonomik olarak kullanmak istiyorsanız; yukarıda sayılmakta olan parçaların bakımlarını yaptırmanın yanı sıra otomobilinizde bulunan gereksiz ağırlıklardan kurtulmalısınız. Aracınızın bagaj kısmında taşıdığınız gereksiz olan yükler, aracınıza uygulatmış olduğunuz aksesuarlar, büyük lastik kullanımı ve lastiklerinizin hava basıncının düşük olması; aracınızı yakıt tüketimi açısından olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm bu hususlara dikkat ederek, aracınızın daha az yakıt tüketmesini sağlamış olursunuz. Tüm bu sayılanlara ek olarak güvenli sürüş tekniklerine de uyarak yakıt tüketimi konusundaki ekonominizi %30’lara vardırabilirsiniz. Böylece maddi açıdan, üzerinizdeki yük azalmış  olur.

Aracın Çalıştırılması

Aracın ilk çalıştırılması durumunda, belli bir süre çalıştırıldıktan sonra hareket ettirilmesi doğru bir uygulamadır ancak bu sürenin yeni olan araçlarda 15 saniye kadar olması yeterli bir süredir. Bu süreyi aşan beklemeler, gereksiz yakıt tüketimine neden olmaktadır. Çünkü yeni olan otomobiller 15 saniye gibi kısa bir sürede harekete geçmeye hazır konuma gelmektedir.

Kalkış ve Hızlanma Durumları

Aracınızla yolculuk ederken ani kalkış ve hızlanma hareketlerinden kaçınmalısınız. Bu tarz tutumlar, yakıt tüketimini aşırı seviyede olumsuz yönde etkilemektedir. Ani kalkış ve hızlanma durumları, ekonomik sürüş tekniklerine ters düşmektedir. Ayrıca kalabalık olan ortamlarda uygulanması, birtakım olumsuzluklara sebebiyet verebilir olan hareketlerdir.

Doğru Vites ve Devir Kullanımı

Ani kalkış ve hızlanma durumları kadar otomobilinizle seyir halindeyken doğru vitesi ve devri kullanmanızda oldukça önemli olan hususlardır. Çünkü aracınızla seyir halindeyken; küçük vites veya yüksek devir kadar yüksek vites yani düşük devirde seyir etmenizde, aracınızın yakıt sarfiyatını olumsuz yönde etkilemektedir.

Otomobilinizi uygun devirde kullanmanız, aracınızın motor özelliklerine ve motor gücüne bağlı olmakla birlikte 2500-3000 devir aralığında kullanmanız önerilmektedir. Aracınız için uygun olan devir aralığını; tork/devir grafik çizelgesine bakarak veya üretici olan firmanın önerilerine bakarak bulabilirsiniz. Uygun devir aralığında seyir etmeniz; aracınızla daha az yakıt sarfiyatı yaparak daha yüksek performansla yol almanızı sağlar.

Otomobilinizi yüksek devirde kullanarak; daha fazla yakıt tüketmekle kalmayıp çevreye de daha çok egzoz gazı salınmasına neden olursunuz.

Yavaşlama ve Durma

Araç kullanırken yalnızca ani kalkışlar ve hızlanmalar yakıt tüketimini olumsuz yönde etkilememektedir. Ani olarak yapılan yavaşlama ve durma hareketleri de yakıt tüketimini olumsuz yönde etkileyen hareketlerdir. Trafiğin akışına uygun olmayacak hızda seyir etmeniz, önceden tedbirinizi almamanız, doğru şeridi kullanmayarak doğru pozisyonda ilerlememe durumlarınız; trafikte hem kaza riskinizi arttırır hem de yakıt sarfiyatınızı arttırır. Tüm bunlara ek olarak fren Bkz:  Abs nedi nasıl çalışır kullanmaktansa gaz kesmek suretiyle yavaşlamak; aracınızın fren balatasının kullanım ömrünü uzatır ve paranızın daha uzun süre cebinizde kalmasını sağlar.

Yoğun Trafikte Alternatif Güzergah Kullanımı

Özellikle sabahları işe giderken bir süre olsun erken evden çıkmak, yoğun trafiğe yakalanmanızı önlemektedir. Ayrıca diğerlerinden daha az kalabalık olan tali yolları kullanmak, zaman ve yakıt kaybınıza olumlu yönde katkı yapacak olan hareketlerdir.

Vites Boşta İken Seyir Etmek

Eskilerden kalma bir alışkanlık olan vitesin boşta iken seyir edilmesi, yakıt tüketimini azaltır düşüncesi yanlış bir inanıştır. Bu halde iken seyir etmek; yakıt tüketiminin azalmasına yardımcı olmaksızın; sizin ve sevdiklerinizin can ve mal güvenliklerini tehlikeye atmanıza neden olur.

Cam Açmak

Uzun yolda seyir ederken cam açılması, yakıt tüketimini artırıcı bir etki göstermektedir. Ayrıca bunun dışında; gereksiz yere kullanılan enerji alan farlar, radyo ve klima kullanımı az veya çok miktarda yakıt tüketimini arttırmaktadır.

Hız Sınırı

Aracınızı 80-100 km arasında kullanmak, en ekonomik ve en güvenli seyir hızıdır. Ancak unutulmamalıdır ki 50 km nin altında seyir edilmesi, yakıt tüketimini olumsuz yönde etkilemektedir.

1 cevap

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Yorum yazmaktan çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir