Sıkça Sorulan Sorular

Rot Ayar Makinaları

John Bean kameralı rot ayar makinalarında 2 kafa ile ayar yapılabiliyor mu ?

John Bean kameralı rot ayar makinalarının en önemli özelliklerinden biri de istenildiği zaman sadece ön iki ölçüm kafasının bağlanarak ayar işlemi yapılabilmesidir.

John Bean kameralı rot ayar makinalarında araç şase kaçıklığı hakkında bilgi sahibi olabilir miyiz?

John Bean kameralı rot ayar makinelerimizin V3400 Arago ve  V2300 modellerinde araç boyutları ile düz ve çapraz şase kaçıklığı ölçüleri gösterilmektedir. Bu ölçüler rapor şeklinde yazıcıdan çıktı olarak alınabilir ve  özellikle son yıllarda çok önem taşıyan Sigorta Şirketlerinin ekspertiz raporu talepleri için kullanılabilir.

Araç çapraz şase ölçüsü için ekstra aparata gerek var mı?

John Bean kameralı rot ayar makinelerimizin V3400 Arago ve V2300 modellerinin sahip olduğu bu ölçüm özelliği sayesinde ekstra bir aparata ihtiyaç duymazsınız.

John Bean kameralı rot ayar makinelerinde kaster ve kamber ayarı yaptıktan sonra tekrardan ölçüm almak gerekiyor mu?

Kesinlikle hayır ! John Bean kameralı rot ayar makinelerimizin tüm modellerinde kaster ve kamber ayarı yaptıktan sonra tekrar ölçü almamıza gerek yoktur.

Ayar esnasında herhangi bir sebepten dolayı sıkma ayağını sökmemiz gerektiğinde tekrar ölçü almamız gerekiyor mu?

Hayır ! John Bean kameralı rot ayar makinelerimizin tüm modelleri gerçek 3 boyut ölçüm özelliğine sahip olduğu için sıkma ayağını ölçüm esnasında herhangi bir nedenle söküp tekrar geri bağladığınız da bile tekrar ölçüm almanız gerekmemektedir.  Ayara kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. John Bean kameralı rot ayar cihazlarının gerçek 3 Boyutlu ölçümün yaptığının ispatı da burada yatmaktadır.

Kameralı rot ayar makineleri ile birlikte kullandığım rot liftinin tam terazide olması şart mıdır ? Rot liftinin terazisi kaçıksa ayar sonuçlarını olumsuz etkiler mi ?

Hayır ! John Bean kameralı rot ayar makinelerimizin tüm modelleri gerçek 3 boyut ölçüm özelliğine sahip olduğu için rot liftinizin terazisi bozuk dahi olsa ölçüm sonuçlarını etkilemez. John Bean kameralı rot ayar cihazlarının gerçek 3 Boyutlu ölçümün yaptığının ispatı da burada yatmaktadır.

İki farklı tipte sıkma ayağı mevcut. Aralarındaki fark nedir ?

John Bean kameralı rot ayar cihazlarımızda V3400 Arago ve V2300 modellerinde iki farklı bağlantı ayağı seçeneği mevcut olup hangisinin satın alınması konusunda karar tamamen siz değerli müşterilerimize aittir. AC400 Hızlı sıkma ayağı sayesinde janta hiç temas olmaz, direk lastikten kavrama sağlanır. AC100 Standart sıkma ayağı ise jantı kenarlarından 4 noktadan kavrar. Kapaklı jantlarda standart sıkma ayaklarını sahip oldukları özel tırnak sayesinde jant kapağını sökmeden direk olarak bağlayabilirsiniz.

John Bean kameralı rot ayar cihazlarının tümü Windows tabanlı bilgisayar sistemine mi sahip ?

Evet, tüm modellerimiz bilgisayarlı olup Windows işletim sistemi kullanmaktadır. Bildiğiniz gibi bilgisayar sistemi ile ilgili oluşabilecek teknik problemlerin çözümü son derece düşük maliyetli, hızlı ve kolaydır çünkü piyasada yedek parçası çok boldur. Piyasada satılan bazı markaların bazı modelleri bilgisayar sistemi yerine elektronik kart ile çalışmaktadır. Bu elektronik kart üreticisi tarafından özel olarak tasarlandığı için piyasada bulmanız imkansızdır ve elektronik kartın arızalanması durumunda tamiri için çok yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kameralı rot ayar cihazı alırken nelere dikkat etmeliyim ? Hızlı olması çok mu önemli ?

Hangi marka ve hangi model alırsanız alın hızlı olmasının yanı sıra dikkat etmeniz gereken en önemli özellikler arasında ölçüm hassasiyeti ve ölçüm tekrarlanabilirliği gelir. Yani ayar işlemini tamamladıktan sonra üst üste birkaç kez daha ölçüm aldığınızda birbirine çok yakın sonuçlar görmelisiniz. Eğer sonuçlar çok farklıysa cihazın ölçümü güvenilir değildir.  John Bean kameralı rot ayar cihazları ölçüm hızı, hassasiyeti ve tekrarlanabilirliği konusunda sınıfının en iddialı cihazlardır.

V3400 Arago Modelini rakiplerinden ayıran en önemli özelliği nedir ?

V3400 Arago modeli John Bean kameralı rot ayar cihazlarının en gelişmiş modelidir. Başka markaların modelleri ile kıyaslanamayacak özelliklere sahiptir. İki adet birbirinden bağımsız kamera sistemi aracı kaldıracağınız her yükseklikte kendini pozisyonlayarak hedefleri otomatik olarak takip eder. Kontrol ünitesi ve bağımsız kamera sistemi arasında bluetooth iletişimi sayesinde hiçbir kablo bağlantısı yoktur. Cihazı servisinizde istediğiniz noktaya rahatlıkla hareket ettirebilirsiniz.

Sabit Balans Makinaları

John Bean sabit balans makinalarında otomatik sıkma sistemi var mıdır?

John Bean sabit balans makinalarımızın BFH2000 Plus, B9855-2P, BFH600P modelleri otomatik (elektromekanik) sıkma sistemlidir.

John Bean sabit balans makinalarında jant ölçülerini ölçüm kolları ile mi almak gerekiyor ?

John Bean sabit balans makinelerimizin BFH2000 Plus, B9855-2P ve BFH600P modellerinde ölçüleri otomatik olarak makine kendisi almaktadır. Tek yapmanız gereken lastiği takmak ve davlumbazı indirmek! Gerisini makinalarımız halleder 🙂

John Bean sabit balans makinası salgı ve diş derinliği hakkında bilgi veriyor mu?

BFH2000 Plus modelimiz Jant-Lastik arıza tespit sistemine sahiptir. Jantın radyal ve lateral salgıları, tekerleğin radial salgısı ,Lastik diş derinliği, tabandaki düzensiz aşınmalar, yanaklardaki hata ve balonlar hakkında bütün bilgileri vermektedir.

Yapıştırma kurşun ile balans yapmak istediğimizde kurşunu nereye yapıştıracağımızı nasıl anlarız ?

John Bean sabit balans makinelerimizden BFH2000 Plus, B9855-2P ve BFH600P modellerimizde yapıştırma kurşunu jant üzerine uygulayacağınız yer çizgi lazer ile değil NOKTA laser ile tam olarak gösterilmektedir.

Sirion modellerinin birbirinden farkları nedir ?

Sirion Eco modelimiz serinin başlangıç modeli olup, küçük LCD ekran, otomatik iç ölçü kolu, saç ve alüminyum jant balans programları ve davlumbaz ile otomatik start gibi birçok özelliğe sahiptir. Bir üst modelimiz Sirion ise bu özelliklere ilave olarak 19 inç ekrana ve gelişmiş yazılıma sahiptir. Sirion-LX modelimiz ise Sirion’un özelliklerine ilave olarak iç ve dış otomatik ölçü kollarına, Alman Haweka mekanik sistemine ve ayak fren pedalına sahiptir. Serinin en yeni ve en üst modeli olan Sirion Pro/S modelimiz ise yeni jenerasyon yazılım, profesyonel ve şık tasarım, 75 kg ve 30 inç lastik kapasitesi, sonar genişlik ölçüm sistemi, çizgi lazer ile çakma ve yapıştırma kurşun yeri gösterimi, Alman Haweka mekanik sistemi gibi daha birçok üstün özelliklere sahiptir.

Özellikle Çelik (Alüminyum) jantların yapıştırma kurşun ile tek seferde sıfırlanması çok zor oluyor. Ne yapabilirim ?

Tüm Sirion Serisi modellerimizde tek seferde bunu başarabilirsiniz. Çünkü tüm modellerimiz otomatik iç ölçü koluna sahiptir. Ayrıca Alüminyum jantların tek seferde balanslanması için tasarlanan ALU-S veya ALU-S1 programlarından herhangi birisi ile yapıştırma kurşunu ölçü kolu yardımı ile tam yerine yapıştırarak tek seferde sıfırlayabilirsiniz.

Sirion balans makinalarının nasıl kullanıldığına dair bir video var mıdır ?

www.teknikbalans.com.tr web sayfamızda Videolar bölümünde kullanım, kurulum, kalibrasyon işlemlerine ait tün videoları seyredebilirsiniz.

Sirion Serisi balans makinalarında kaç kg ağırlığa ve çapa kadar lastik bağlayabilirim ?

Sirion Eco, Sirion ve Sirion LX modellerimizde 24 inç ve 65 kg kadar, Sirion Pro/S modelimizde ise 30 inç ve 75 kg kadar bağlayabilirsiniz.

Kamyon ve Otobüs lastiklerinin balansı için hangi model uygundur ?

Sirion Truck modelimiz ile bu araçların lastiklerini güvenle balanslayabilirsiniz.

Sirion Truck modelinde aynı zamanda binek lastiklerini de balanslayabilir miyim ?

Elbette ! Sirion Truck modelimiz hem kamyon-otobüs hem de hafif ticari ve binek araç lastiklerinin balanslanması için tasarlanıp üretilmiştir.

Lastik Sökme Takma Makinaları

Şoklama sabit mi seyyar mı?

John Bean ve Mess Matic markalı makinalarımızda seyyar ve üstten sistemlidir.

Lastik sökme takmalara kaç janta kadar jant-lastik bağlanabiliyor.

John Bean T4500 ve Mess Matic MTC-24 modellerinde dıştan 22 inç ve içten 24 inç’e kadar, John Bean T6000 modelimizde ise dıştan 26 inç ve içten 28 inç’e kadar binek jantı bağlanabiliyor.

Dönüş tek devir mi, çift devir mi?

Mess Matic modellerimiz çift devirlidir. John Bean T6000 ve T4500 modellerimiz ise inverterli motora sahiptir, pedala çok bastıkça devir artar az bastıkça ise azalır.

Makinanın yanında isteğe bağlı olarak ilave ücretle satılan yan aparat ne işe yarıyor ?

Bildiğiniz üzere dar yanaklı lastiklerin ve run flat denilen patlayınca bile giden türde lastiklerin sökülüp takılması oldukça zordur ve çok zaman alır. Yan aparat sayesinde bu tür lastikleri hiç zorlanmadan kolayca ve en hızlı şekilde söküp takabilirsiniz. Yan aparat adeta ikinci bir operatör gibi çalışır.

Yan Aparatı makine ile beraber almak zorunda mıyız ?

Hayır ! Bu aparatı makineyi aldıktan sonra istediğiniz zaman satın alabilirsiniz. Bu aparatın makineye sonradan montajı da mümkündür.

Lastiği sökmede işi kolaylaştıracak aparat var mı?

Space marka GA2841ID.24 modelimizde levyesiz özel patentli çene sistemi mevcut. Bu çene özel dizaynı ile lastiğe yanaktan veya topuktan zarar vermeden lastiği sökme işlemi yapmamızı sağlıyor.